Skip to content

Usuwanie rys

Jako wynik wieloletnich prób i poszukiwań odpowiednich sposobów usuwania rys mogę obecnie zaproponować kilka metod pozwalających na usuwanie rys i nalotów z szyb różnego rodzaju. Każda z metod ma oczywiście ograniczenia dotyczące głębokości rys z powodu specyfiki obrabianego materiału, jakim jest szkło i funkcji szyby w szczególności w pojeździe.

Jedną z technologii polerowania jest metoda Gforce opatentowana przez firmę GlasWeld. Stosuję ją do polerowania tzw „rys po wycieraczkach”, powstałych wskutek różnego rodzaju usterek wycieraczek lub dostania się pod nie twardych materiałów, np. piasku. Jeśli uszkodzona wycieraczka nie pracuje zbyt długo, powstałe zarysowania o postaci regularnych łuków są usuwalne, choć nie zawsze całkowicie.

Zdarza się, że szyba, głównie czołowa, jest niewłaściwie czyszczona np. z ptasich odchodów, które zawierają kamyki.
Ograniczone powierzchniowo, zarysowane pole może zostać wypolerowane tą metodą bez zniekształceń, o ile rysy nie są zbyt głębokie.

W przypadku niewłaściwego usuwania np. szronu bądź owadów lub mycia szyby zabrudzonym ręcznikiem papierowym lub szmatą powstają rysy na większej powierzchni. O ile nie są za głębokie można je usunąć bez wprowadzania zniekształceń, co jest niezmiernie ważne w przypadku szyby czołowej, a szczególnie w polu widzenia kierowcy.
Powyższą metodę można również wykorzystać do polerowania płytkich rys na szybach okiennych, wystawowych, czy lustrach.

Inną metodą wykonuję renowację zarysowanych szyb bocznych i tylnych. Polega ona na wieloetapowym szlifowaniu rys specjalistycznymi materiałami ściernymi i finalnym wypolerowaniu proszkami ciernymi. W miejscach, gdzie są głębsze rysy mogą przy zastosowaniu tej metody powstać delikatne zniekształcenia obrazu.

Metodą polerowania proszkami ciernymi usuwam również z szyb różnego rodzaju zacieki, naloty ( np. naloty z farby po lakierowaniu).
Polecam także polerowanie całej szyby przedniej w celu usunięcia osadów tłuszczowych oraz innych, które zbierają się na szybie podczas eksploatacji pojazdu, a których nie można usunąć środkami myjącymi. Po takiej operacji z szyby dobrze odpływa woda, oraz lepiej pracują wycieraczki .

Trzeba zaznaczyć, że usuwanie rys ze szkła jest często pracochłonne i czasochłonne, wymaga indywidualnej oceny ich głębokości oraz rozległości w kontekście posiadanych możliwości technologicznych.

Usuwanie rys
Usuwanie rys
Usuwanie rys
Usuwanie rys

Dołącz do licznego grona klientów zadowolonych z naszych usług.